Mini przechodzi do historii


  To ostatnie chwile, by zobaczyć stadion schowany w cieniu giganta. Sąsiadujący przez Aristides Maillol z Camp Nou Miniestadi w październiku przestanie istnieć. Przez niemal cztery dekady był świadkiem niejednego triumfu różnych drużyn z Barcelony.

Miniestadi, czyli Mały Stadion - ta nazwa nie jest przypadkowa. Wszak, szczególnie spoglądając z lotu ptaka, można mieć złudzenie, że jest miniaturową wersją Camp Nou. Podobna konstrukcja, dwa poziomy i zadaszona jedna trybuna sprawiają, że można odnieść wrażenie bliźniaczych obiektów. Zasadnicza różnica to na pewno pojemność - na Miniestadi może wejść nieco ponad 15 tys. osób, sześciokrotnie mniej, niż na sąsiedni stadion, którego gospodarzem jest pierwszy zespół Barcy.

Ostatnią ekipą, jaka rywalizowała na tym obiekcie, był Hercules Alicante. Przez lata nie brakowało jednak spektakularnych pojedynków i niezwykłych wydarzeń. Wszak na stadionie, poza drugą drużyną Barcy swoje mecze rozgrywały m.in. zespoły młodzieżowe, żeńska ekipa Barcy, drużyna futbolu amerykańskiego FC Barcelona Dragons, piłkarska reprezentacja Andory.

W 2007 roku na Miniestadi odbył się dwumecz Europa-Afryka. Koncertowali tu również m.in. Queen, Elton John i David Bowie.

Jednym z chyba najbardziej pamiętnych wydarzeń był rewanżowy mecz Pucharu Króla sezonu 1983/84 między rezerwami FC Barcelony (grającymi wówczas pod szyldem Barca Athletic) a pierwszą drużyną Realu Madryt. Remis 0:0 (i zwycięstwo 1:0 na wyjeździe) dały młodym graczom awans do kolejnej rundy. Poza tym w 2006 roku 11 tys. osób oglądało transmisję z Paryża, gdzie Barca wygrała w finale Ligi Mistrzów z Arsenalem Londyn. Natomiast w kwietniu 2019 roku 13 tys. kibiców dopingowało żeńską ekipę FC Barcelony w półfinałowym starciu Ligi Mistrzów z Bayernem Monachium.

Mnie zdarzyło raz odbić się od drzwi stadionu. W sezonie 2012/13 rezerwy Barcy doskonale radziły sobie na zapleczu Primera Division. W meczu nieomal na szczycie mierzyły się u siebie z Villarreal. Zabrakło wówczas biletów w kasach. Udało się natomiast popatrzeć na dzielną - choć ostatecznie nieskuteczną - walkę o utrzymanie w Segunda Division rezerw Barcelony w sezonie 2017/18 (mecz przeciwko Kadyksowi).

Autorami projektu stadionu są Josep Casals i Ramon Domenech. Inauguracja nastąpiła 23 września 1982 roku, w przeddzień święta La Merced, czyli Matki Bożej Miłosierdzia, patronki miasta. Zmierzyły się ze sobą dwie drużyny Barcelony. W tym meczu zagrał Diego Maradona.

Bliźniaczymi stadionami, które powstały w oparciu o projekt Miniestadi są Cartagonova w Kartagenie oraz Nuevo Estadio Castalia w Castellon.

Niedługo - poza wspomnieniami - właśnie te obiekty pozostaną pamiątką po Miniestadi. W październiku stadion ma zostać zburzony, a jego miejsce zajmie nowa Palau Blaugrana, czyli hala sportowa. To jeden z elementów projektu Espai Barca, przebudowy Camp Nou i okolicznych terenów należących do FC Barcelony.

Rezerwy przeniosą się natomiast na nowy stadion - Estadi Johan Cruyff - zlokalizowany w ośrodku treningowym klubu Ciutat Esportiva Joan Gamper w Sant Joan Despi. Na inaugurację (27 sierpnia) zmierzą się ze sobą drużyny U-19 Barcelony i Ajaxu Amsterdam, czyli dwóch klubów, w których występował genialny holenderski piłkarz.

Pierwszy ligowy mecz na stadionie, który może pomieścić sześć tys. osób odbędzie się natomiast w pierwszy weekend września. Rywalem Barcy B będzie Gimnastic Tarragona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne wpisy